top of page

Sera Gazı Emisyonları

Küresel iklim değişikliğinin negatif, pozitif etkilerinin ve öneminin bilincindeyiz. Şirket faaliyetlerimizi yürütürken oluşturmuş olduğumuz Kapsam1,2 ve 3 emisyonlarının takibini yapmakla birlikte, emisyonların azaltılmasına yönelik önemler alarak, sera gazı emisyonlarını azaltmayı hedefliyoruz. Faaliyetlerimizin ana eksenine oturttuğumuz sürdürülebilir büyümenin, sürdürülebilir çevre ve enerji ilkelerini yaşattığımız sürece mümkün olduğunun bilincinde yatırımlar yapmaktayız. Yenilenebilir enerji alanındaki EPC hizmetlerimiz sürdürülebilirlik hedeflerimizin gerçekleştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bu doğrultuda arazi tipi ve hibrit güneş enerjisi santralleri proje geliştirme ve kurulumu yaparak gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmaya katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Grup stratejimiz tamamen yenilenebilir enerji alanında yatırım yapmaktır. Dolayısıyla sera gazını azaltıcı yönde katkı sağlamaktayız. Firmamız EPC kapsamında arazi ve çatı güneş projeleri yapmakta, ayrıca bağlı ortaklığımız olan Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş’de güneş enerjisinden %100 yenilenebilir enerji üretmektedir. Bu sebeple şirketlerimizin en büyük sera gazı salınımı şirket filosunun g/km cinsinden CO2 emisyonudur. Elektrikli/Hibrid Araç ve Emisyon Azaltım Politikası kapsamında, şirketimiz 3 bezinli ve 19 dizel aracın, 2022 yılında satışını gerçekleştirip hybrid araçlar satın alınmıştır. Kapsam-2 gereğince, belirlenmiş sera gazı tüketimleri ofis elektriği tüketimine bağlıdır. Ankara ofisimiz, santrallerden elde etmiş olduğumuz yeşil enerji kapsamında tüketimini gerçekleştirmektedir.  Kapsam 3 gereğince 2023 yılında seyahatlerimizi daha düşük yakıt tüketimi olan modellerinin tercih edileceğini taahhüt ederiz.

Emisyon azaltım politikası gereğince 2023’e kadar hali hazırda olan karbon salımını %50 azaltımını hedefliyoruz. Bağlı ortaklığımız olan Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş , yurt içinde sahip olduğu 118.03 MWp kurulu gücündeki güneş enerjisi santralleri mevcuttur. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilmek adına İtalya, Almanya, İngiltere ve Amerika olmak üzere özellikle Batı Avrupa ülkelerinde proje geliştirme faaliyetlerine devam etmektedir. Orta-Uzun vadede Avrupa ve Amerika kıtalarında 1.500 MWp kurulu gücünde proje geliştirmeyi ve kurulumlarını tamamlamayı hedeflemektedir.

2021 yılında gerçekleşmiş olan 150,29 g Co2 emisyonunu, 100 CO2’ye düşürülmesi hedeflenmiştir. Ek olarak şirket içinde toplu taşıma kullanıma teşvik etmek amacıyla, şirket merkezi toplu taşıma güzergahında olan bir binaya taşınmasına karar verilmiştir. Ankara’da metro ve ankaray istasyonu olan tek projeden ofis satın alınmıştır.

Grubumuzun emisyon detayı aşağıdaki gibidir:

 

2021 ve 2022 yıllarında herhangi bir NOx ve SOx emisyon değeri bulunmamaktadır.

Elektrikli Araç ve Emisyon Azaltım politikamız için linke tıklayınız

Ekran Alıntısı5445.JPG
co2.jpg
bottom of page