top of page

Tedarikçilerimiz

Sürdürebilirlik stratejimizin en önemli noktalarından biri, müşterilerimize çözümler sunmak ve daha sürdürebilir bir geleceğe geçiş süreçlerine öncülük etmektir. Bu doğrultuda çözüm sunma aşamasında, tedarikçilerimizinde çevresel etkileri en aza indirmeye çalışıyoruz.

Çevresel etki azaltma tedarikçi politikası kapsamında EPC projeleri, tamir bakım hizmetleri kapsamında alınan ürünlerin ambalajlarının çevre dostu/sürdürülebilir olmasına yönelik tedarikçiler değerlendirilmekte, bu değerlendirme sonucunda da ilgili ambalaj kullanımı çevre dostu ise tercih sebeplerinden biri olmaktadır. Bu politika ile beraber çevresel indikatörlere tedarikçilerimiz aracılığıyla katkıda bulunulması planlanmakta ve ambalajların tekrar kullanılabilir çevre dostu olmasıyla çevre kirliliğine etkimizin azaltılması hedeflenmektedir.

Kirliliğin kaynağında önlenmesi ve çevresel risklerin azaltılması, yaşam döngüsü yaklaşımı ile ürünlerimizin çevresel etkilerinin azaltılması, enerji ve doğal kaynakların sorumlu ve verimli kullanılması, çalışanlarımızın, Tedarikçilerimizin ve toplumun çevre bilincinin artırılması amacıyla eğitimler verilmesi, çalışanlarımızın, Tedarikçilerimizin ve toplumun çevre bilincinin yerleşmesi amacıyla denetim ve sürekli iyileştirme, hem girdilerin hem de çıktıların kontrol altına alınması ve iyileştirilmesi, çevre duyarlılığının, tedarikçi seçimi ve değerlendirme süreçlerine katılması, bu bağlamda, satın alma sürecinde çevreci yaklaşımlarla ilgili araştırma yapılması, tedarikçi seçimi kriterlerine, çevre ile ilgili kriterler eklenmesi, çevresel etki performanslarının değerlendirmesi amacıyla bütünleşik yönetim sistemlerini etkin şekilde uygulayarak, kaynaklarını ve imkanlarını harekete geçirmeyi taahhüt eder.Çevresel etki azaltma tedarikçi politikası UN Global Compact’ın İnsan Hakları, Çevresel ve Yolsuzlukla Mücadele kapsamında da değerlendirilmektedir.

 

Tedarikçi seçimi kriterlerine, çevre ile ilgili kriterler eklenmesi, çevresel etki performanslarının değerlendirmesi, tercihen ilgili ISO sertifikaları mevcut olan tedarikçilerin seçilmesi, amacıyla bütünleşik yönetim sistemlerini etkin şekilde uygulayarak, kaynaklarını ve imkanlarını harekete geçirmeyi taahhüt ederiz. Çevresel etki performanslarının değerlendirmesi, tercihen ISO 14001 – ISO 5001 benzeri sertifikaları mevcut olan tedarikçiler tercih edilmektedir. 2023 yılına kadar tedarikçilerimizin %80’ini bu kriterlere uygun şekilde tercih edilmesini taahhüt ederiz. Çevresel etki azaltma tedarikçi politikası kapsamında tedarikçiler çevresel kriterlere göre bu kapsamda da değerlendirilmektedir. Bununla birlikte teknik personel güneş enerjisi projelerinin %70’ini kapsayan panel tedariğinde, tedarikçi üretici sahasını ziyaret eder, üretim bandını çevresel kapmsamda da değerlendirir, ISO ve çevre belgelerini kontrol ederiz.

Çevresel Etki Azaltma Tedarikçi Politikasına erişim için tıklayınız.

Tedarikçi için Çevresel Kriterlerin Sağlanmaması ve Ortaklık Sonlandırma politikasına erişim için linke tıklayınız.

Tedarik Zinciri Çalışan İSG Politikasına erişim için tıklayınız.

asdasd.jpg
bottom of page