top of page

Emisyon Yönetimi

 
 

Kurumumuz, ISO 14064 Sera Gazı Hesaplama ve Doğrulama Yönetim Sistemi kapsamında Ekonorm Çevre İş Sağlığı ve Güvenliği ile karbon ayak izi hesaplaması yapmakta ve Kapsam I, II, III ve IV emisyonlarını raporlayarak paydaşları ile paylaşmaktadır. 


Tüketimlerimizden kaynaklı karbon emisyonlarımızı en aza indirmek için birçok aksiyon almaktayız. 
Bu aksiyonlarımızdan biri, iç paydaşlar tarafından kullanılan kurum araçlarını ve çalışma sahalarında kullanılan araç filomuzu hibrid ve sadece elektrikli araçlara çevirerek, fosil yakıt tüketimimizi azaltmaktır. 


Güneş enerjisi üretim faaliyetlerimizin, gece kullandığı elektrik tüketiminden kaynaklı emisyonlarımızı azaltmak için gelişen teknoloji ve uygun maliyetli depolama çözümleri geliştirmeye devam edeceğiz. 
Bununla ilgili olarak 9 Kasım 2023 tarihinde Margün Enerji olarak, EGS Partner ve Huawei ile birlikte bir iş birliği anlaşması imzalayarak, üretim santrallerimizden biri olan ÖZMEN-1 GES için 2 MW enerji depolama ünitesi kurulmasına yönelik bir çalışma başlattık.

 
2050 yılı net sıfır hedeflerimize paralel olarak, karbon emisyonlarımızı süregelen agaçlandırma ve orman kurma projelerimiz ve piyasadan satın aldığımız karbon sertifikaları ile nötrlemeyi planlıyoruz.   


Azotoksit (NOx) emisyonlarımızı azaltmak ve önlemek için fosil yakıtlarla çalışan şirket araçlarımızı elektrikli veya hibrid araçlar ile değiştiriyoruz. Faaliyetlerimizden kaynaklı herhangi bir sülfür oksit (SOx) oluşumu bulunmamakla birlikte değer zincirimizdeki tüm tedarikçilerimizin NOx ve SOx emisyonlarını azaltmalarını teşvik ediyoruz. SOx ve NOx emisyonlarımızı karbon ayak izi hesaplamalarımıza dahil ediyoruz ve halka açık şekilde raporluyoruz. 


Şirketimizin sürdürülebilirlik politikaları ve 2022-2026 dönemi stratejileri kapsamında, Dünyada karbon ayak izini azaltmaya katkıda bulunmak adına, karbon ticareti alanında gerekli sertifikasyon sürecinin başlatılması ve uluslararası akreditasyon adımlarının atılması amacıyla Profed Enerji Çevre Danışmanlık A.Ş. ile 10.11.2021 tarihinde hizmet sözleşmesi imzalanmıştır. Alınacak hizmet çerçevesinde 01.01.2016 tarihinden itibaren faaliyetlerini sürdüren güneş enerji santrallerimizin geçmişe dönük beş yıllık karbon hesaplamalarının yapılması, birikmiş olan hakların uluslararası akreditasyon sürecinin tamamlanmasının ardından karbon satışı yapılarak gelir elde edilecektir.

bottom of page